Diszlexia és diszgráfia

Cikkemben szeretném röviden összefoglalni azon jeleket, melyeket sokszor sem az óvónők, sem a pedagógusok sem ismernek fel időben, amik a diszlexiára utalhatnak. Így, ha ezen jeleket észleljük gyermekünkön időben szakemberhez tudunk fordulni, megelőzve: tanulási zavarokat, iskolai sikertelenségeket, viselkedési zavarokat, a gyermek szorongását vagy épp agresszív viselkedését, egy örök életre történő megbélyegzését, és kizárását a továbbtanulásból.

A diszlexia (diszgráfia mindig együtt jár ezzel!) hivatalosan olvasás és írászavar együttesét jelenti. Akkor beszélünk erről a jelenségről, mikor a gyermek az olvasás és írás tanulásában jóval elmarad azon elvárásoktól, amire intelligencia szintje és a tanulásba fektetett erőfeszítései feljogosítanák. Legtöbbször úgy ismerhető fel egy szülőnek, vagy a tanárnak, hogy a gyermeke számára kevés a tanterv által biztosított idő, nem megfelelőek a szokásos írás- és olvasás tanítási módszerek, annak ellenére, hogy a gyermek "eszes", "okos".

A diszlexia kialakulásának okait jelenleg nem tudják konkrétan meghatározni. A szakirodalom hajlamot, öröklődést, környezeti hatásokat, idegrendszer lassabb érését, esetleg károsodását említi.

Korai tünetek, melyek felhívhatják a szülők és az óvónők figyelmét arra, hogy a gyermekkel később gondok lehetnek:
- kései beszédindulás, nehezen javítható beszédhibák, szókincs gyér
- elhúzódik a domináns kézválasztás (nem tudja eldönteni a gyermek, hogy a jobb vagy a bal kezét használja-e)
- hallási és érzékelési zavarok: nehezen jegyzi meg a dolgokat, többször visszakérdez, szétszórtnak tűnik, nehezen köthető le a figyelme, nem látja az összefüggéseket. De megmutatkozhat az amuzikalitásban is (nem tud visszaénekelni egy dallamot, vagy visszatapsolni).
- mozgási zavarok: rossz a ritmusérzéke, vagy túlmozgásos, magatartás zavarai lehetnek (nem tud megülni egy helyben, vagy épp fordítva)
- tér- és tájékozódási zavarok: nehezen tudja megkülönböztetni a térirányokat (előtte-mögötte, közelebb-távolabb, lent-fent, stb.), nehezen tájékozódik el saját testén.

A diszlexia azon jelei, amikor a gyermek már iskolás, és valamilyen szinten megtanult írni-olvasni, körülbelül 2-3. osztályos korára:
- makacs betűtévesztések alakulnak ki, főleg az optikailag (b-d, p-g) vagy akusztikailag (f-v) hasonló betűknél
- hibás a betűsorrend, kimaradnak betűk, szótagok, vagy épp felesleges betűk kerülnek bele a szavakba
- hosszabb szavak olvasásánál nehézségek vannak
- a gyermek az írásnál, olvasásnál a technikára koncentrál, a megértésre nem marad energiája
- viszonylag későn derül ki a probléma, mert másolni jól tudnak! de megérteni nem értik meg amit olvasnak, vagy írnak. Tehát készségszinten nem tudnak írni-olvasni.
- nem értik az átvitt értelmű kifejezéseket
- nehezen tanulják meg a nyelvtant, az idegen nyelvekről nem is beszélve

Grafológusként, ha a következőket is látjuk egy gyermek írásában, akkor a szülőnek egyértelműen kijelenthetjük, hogy a gyermeke diszlexiás:
- rosszul követi a gyermek a formákat
- jobbról balról telik meg a papír (térirányokat nem értelmezi a gyermek)
- a rajz valamelyik sarokba beszorul
- az íráskép rendezetlen (valamelyik sarokba beszorul, vagy szétszóródik)
- írás sebessége nagyon lassú
- gyakoriak a javítgatások, átsatírozások
- a vonalvezetés ügyetlen: vonalak töröttek, megvastagodottak
- gyakori a magánhangzók tévesztése, azonos formájú, hangzású betűk felcserélése
- egybe- különírási nehézségek
- betűk felcserélése, elhagyása, betoldása
- saját írását sem képes a gyermek kis idő elteltével visszaolvasni

Természetesen a cikkem nem alkalmas diagnosztizálásra, csupán támpontot szeretnék adni azoknak a szülőknek, akik küzdenek a problémával, hogy minél hamarabb kiderüljön a gyermek diszlexiája, hiszen annál nagyobb eséllyel indul el az életben, és válhat belőle akár idegen nyelveket beszélő, diplomás ember. Ehhez időben fel kell fedezni a problémát, és fejlesztő szakemberhez kell fordulni.
(A cikket beküldte: JuditMiskolc)



Segítség, újra pályaválasztás előtt állunk!
A pályaválasztás buktatói a szülők számára. Mit és hogyan tegyük, hogy a gyerek azt is higgye, segíteni akarunk és nem gátolni a pályaválasztásában. Ilyenkor a legrosszabb szülőnek lenni. Pláne, ha több gyereke van az ember fiának. »

Egy anyák napi ünnepségen
Az egész úgy kezdődött, hogy egy kedves ember, egy gyermekotthon vezetője, meghívott egy Anyák napi ünnepségre... Egy kislányhoz, aki nem az enyém, nem én szültem, de régóta a szívemben van. Csak úgy hívom: szívem gyermeke. Hajnali négykor keltem, hogy... »




Minden jog fenntartva © 2024, www.anyalettem.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Kapcsolat: info (kukac) anyalettem.hu | WebMinute Kft.