Leszoktatni a cumiról... de HOGYAN?

Sok szülő áll szemben a kihívással: hogyan szoktassam le gyermekemet a cumiról? Összességében a szopás egy fejlődéstanilag elfogadott önnyugtató magatartás. A felnőttek is rágóznak, szopogatnak cukorkát, vagy akár a tollukat, hogy megnyugtassák magukat. A cumihasználat kultúráról kultúrára más, de a legtöbb szakember egyetért abban, hogy a cumiról le kell szokni a megfelelő nyelvi fejlődéshez.

Az első és leggyakoribb kérdés, hogy mikor szabaduljunk meg a cumitól? A válasz orvostól függ, de nagy az egyetértés abban, hogy körülbelül a gyerek 1 éves koráig le kell szoknia róla. Ez az az időszak, amikor a gyerekek nagyrésze leszokik a cumisüvegről, és mikor megjelennek az első szavak. Magától értetődő, hogy az a gyerek akinek nem lóg a szájában a cumi aktívabban fogja utánozni a felnőtteket, próbálgatni a szavak formálását.

Ha egy gyerek egy éves kora után is ragaszkodik a cumihoz, próbáljuk ezt alvásidőre korlátozni. A gyerek 2 éves korára viszont a cuminak el kell tűnnie. Csak megszokásból egy elégedett gyereknek ne adjunk cumit!

Hogyan szabaduljunk meg a cumitól?
- Készítsük fel a gyereket a cumi elhagyására. Jelöljünk meg közösen egy dátumot (pl. karácsony, húsvét, gyereknap) és számoljuk együtt a napokat/heteket a cumi eldobásáig. Jelölhesse a gyerek a naptárban szines matricákkal vagy filctollal.
- Tegyünk el egy kivétellel minden cumit. Néhány naponta a megmaradt cumit rejtsük el a lakásban és keressük együtt a gyerekkel. Az első néhány alkalommal hagyjuk megtalálni, majd rejtsük olyan helyre ahol nem találhatja meg, pl. a kukába, és mondjuk hogy örökre eltűnt. Hagyjuk hogy keresse ha akarja, de ne találhassa meg.
- Vezessük rá a gyereket az adakozás örömeire. Magyarázzuk el neki, hogy a szegény országban született kisbabákat adakozással segíthetjük. Segítsünk neki, hogy néhány játékot és ruhát kiválasszon amiket odaad, és magyarázzuk el, hogy a picibabáknak nagy szüksége van cumira is. Beszéljük rá, hogy néhány cumit is betegyen a csomagba. Vigyük magunkkal a gyereket is mikor leadjuk a csomagot egy segélyszervezetnek, hogy lássa amikor az adománya eltűnik.
- Minden nap vágjunk le egy kicsit a cumi hegyéből, anélkül hogy a gyerek látná. Mire elfogy a cumi, leszokik róla.
- Ne használjuk a cumit jutalomként (pl. ha megmosod a fogad megkapod a cumit).
- Ne használd a cumit csak azért, hogy csendben maradjon a gyerek.

Nagyon sok gyerek jól reagál a fenti javaslatokra és kevés könnyel leszokik a cumiról. De ha a gyerek sír is 1-2 órát vagy napot, ne feledd hogy a hosszútávú nyereség megéri azt a kis szomorúságot.

Forrás: www.kspeech.org
(A cikket beküldte: _kleo_)



Öcsi átveszi a hatalmat a családban
Ez az írás arról szól, hogyan változott meg a családom élete, mióta a kisebbik fiunk megszületett és öntudatra ébredt. Sosem gondoltam volna, hogy két gyerekkel mennyire nehezebb a mindennapi élet. »
Oltási rend Magyarországon
2006. január 01. -től megváltozott az oltási rend Magyarországon, a korábbi húsz védőoltás helyett csupán tizenegy injekciót kell elviselniük a csecsemőknek és a gyermekeknek. Az új oltóanyagoknak számos előnye közé tartozik, hogy korszerűbbek, kevesebb a szúrások... »




Minden jog fenntartva © 2024, www.anyalettem.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Kapcsolat: info (kukac) anyalettem.hu | WebMinute Kft.