Leszoktatni a cumiról... de HOGYAN?

Sok szülő áll szemben a kihívással: hogyan szoktassam le gyermekemet a cumiról? Összességében a szopás egy fejlődéstanilag elfogadott önnyugtató magatartás. A felnőttek is rágóznak, szopogatnak cukorkát, vagy akár a tollukat, hogy megnyugtassák magukat. A cumihasználat kultúráról kultúrára más, de a legtöbb szakember egyetért abban, hogy a cumiról le kell szokni a megfelelő nyelvi fejlődéshez.

Az első és leggyakoribb kérdés, hogy mikor szabaduljunk meg a cumitól? A válasz orvostól függ, de nagy az egyetértés abban, hogy körülbelül a gyerek 1 éves koráig le kell szoknia róla. Ez az az időszak, amikor a gyerekek nagyrésze leszokik a cumisüvegről, és mikor megjelennek az első szavak. Magától értetődő, hogy az a gyerek akinek nem lóg a szájában a cumi aktívabban fogja utánozni a felnőtteket, próbálgatni a szavak formálását.

Ha egy gyerek egy éves kora után is ragaszkodik a cumihoz, próbáljuk ezt alvásidőre korlátozni. A gyerek 2 éves korára viszont a cuminak el kell tűnnie. Csak megszokásból egy elégedett gyereknek ne adjunk cumit!

Hogyan szabaduljunk meg a cumitól?
- Készítsük fel a gyereket a cumi elhagyására. Jelöljünk meg közösen egy dátumot (pl. karácsony, húsvét, gyereknap) és számoljuk együtt a napokat/heteket a cumi eldobásáig. Jelölhesse a gyerek a naptárban szines matricákkal vagy filctollal.
- Tegyünk el egy kivétellel minden cumit. Néhány naponta a megmaradt cumit rejtsük el a lakásban és keressük együtt a gyerekkel. Az első néhány alkalommal hagyjuk megtalálni, majd rejtsük olyan helyre ahol nem találhatja meg, pl. a kukába, és mondjuk hogy örökre eltűnt. Hagyjuk hogy keresse ha akarja, de ne találhassa meg.
- Vezessük rá a gyereket az adakozás örömeire. Magyarázzuk el neki, hogy a szegény országban született kisbabákat adakozással segíthetjük. Segítsünk neki, hogy néhány játékot és ruhát kiválasszon amiket odaad, és magyarázzuk el, hogy a picibabáknak nagy szüksége van cumira is. Beszéljük rá, hogy néhány cumit is betegyen a csomagba. Vigyük magunkkal a gyereket is mikor leadjuk a csomagot egy segélyszervezetnek, hogy lássa amikor az adománya eltűnik.
- Minden nap vágjunk le egy kicsit a cumi hegyéből, anélkül hogy a gyerek látná. Mire elfogy a cumi, leszokik róla.
- Ne használjuk a cumit jutalomként (pl. ha megmosod a fogad megkapod a cumit).
- Ne használd a cumit csak azért, hogy csendben maradjon a gyerek.

Nagyon sok gyerek jól reagál a fenti javaslatokra és kevés könnyel leszokik a cumiról. De ha a gyerek sír is 1-2 órát vagy napot, ne feledd hogy a hosszútávú nyereség megéri azt a kis szomorúságot.

Forrás: www.kspeech.org
(A cikket beküldte: _kleo_)



Testvérmentes övezet
Naivan azt reméltem, megúszom húszhónapos fiam testvérféltékenységet, miután a húga megszületik. Tévedtem. Péter fiam nehezen viseli, hogy már nem ő a szülői, nagyszülői figyelem kizárólagos központja. Mióta Lilla megszületett, sokkal többször kéredzkedik ölbe... »
SMA - egy gyógyíthatatlan genetikai betegség - ÚJRAKEZDÉS
Hogyan lehetséges feldolgozni egy gyermek elvesztését?! Azt hiszem sehogyan! Talán inkább valahogyan túl lehet élni, ha akarja az ember és, ha van mellette valaki aki támogatja, szereti és megérti. Akkor talán idővel enyhül egy kicsit a fájdalom! »




Minden jog fenntartva © 2023, www.anyalettem.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Kapcsolat: info (kukac) anyalettem.hu | WebMinute Kft.