Kategória: Egyéb babás témák

Milyen a jó hordozókendő?

A szövött hordozókendő a legsokoldalúbb és legjobban variálható hordozóeszköz, ezért a kisbabák és kisgyermekek egyaránt kényelmesen és biztonságosan hordozhatóak benne, és mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbb kötési módot.
Nem mindegy azonban, hogy milyen hordozókendőt választunk gyermekeink hordozásához.


A szövött hordozókendő a legsokoldalúbb és legjobban variálható hordozóeszköz, ezért a kisbabák és kisgyermekek egyaránt kényelmesen és biztonságosan hordozhatóak benne, és mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbb kötési módot.
A szövött hordozókendő újszülött kortól a gyermek 4-5 éves koráig használható elöl-, csípőn és háton hordozásra. Egy jó minőségű és megfelelő hosszúságú hordozókendő végigkíséri a gyermekeket és szülőket a teljes hordozós kor alatt (sőt több testvért is kiszolgál).
Több mint 30 féle megkötési módot lehet vele használni.

Tudjuk, látjuk, tapasztaljuk, hogy hordozókendő és hordozókendő közt óriási különbség lehet.

Milyen a jó hordozókendő?

Anyaga:
A hordozókendő sokféle alapanyagból készülhet. A leggyakoribb a pamut, de lehet len, selyem, gyapjú, illetve ezek bármilyen arányú keveréke is. A különböző anyagok természetesen különbözőképp viselkednek: a pamut minden helyzetben ideális megoldás; a lenből készült kendők hajlamosabbak a gyűrődésre; a gyapjú szigetel (télen és nyáron is); a selyem nyáron kellemes viselet.
A legtöbb kendő pamutból (vagy annak keverékéből) készül. A pamut kellően erős, minden évszakban megfelelő viselet. Manapság szerencsére egyre több lehetőségünk van ökológiai termesztésből való biopamut anyagok vásárlására és viselésére.

Biopamut hordozókendő:
Hordozókendőből is létezik biopamut alapanyagú. Előnye, hogy az anyag készítése során semmiféle az emberi szervezetre és a környezetre káros vegyszert nem használnak. A biopamut hordozókendő festése is kizárólag környezetbarát anyagokkal történik, tehát sem a baba, sem a hordozó szervezetébe nem kerülhet káros vegyszer. (A kisbabák ugyanis nagyon gyakran rágják a hordozókendőt. A biopamut kendő esetén ez sem jelent problémát, a nyállal sem kerül a szervezetébe semmi káros anyag.)
A hordozókendő anyaga lehet vékonyabb vagy vastagabb. Vannak, akik szeretik a vékonyabb kendőket, mondván, hogy melegben az szellősebb. A tapasztalat azonban azt mutatja, hogy igazából a két test (a hordozó és a baba) melegíti egymást, a vékonyabb kendő ezért nem jelent érzékelhető különbséget. Viszont nagyobb súlyú babánál a vékonyabb anyag vághat.

Szövése:
A hordozásra az a legmegfelelőbb kendő, amelynek ún. keresztsávoly szövése van. Ez a sima, egyszerű lenvászon szövéshez képest egy speciális szövési forma, mely keresztirányban rugalmassá teszi a szövetet. A kendő ezáltal a hordozót és a babát is kényelmesen és biztonságosan öleli körül. A kendő szövésétől függ az is, hogy milyen sűrű, ill. tömör az anyag, és mennyire erős, vastag, mennyire nehéz. Minél sűrűbb a kendő szövése, annál vastagabb, és annál nehezebb, súlyosabb is.

Szegése:
Nagyon hasznos, ha egy hordozókendőnek megfelelően széles a szegése, és kétszer van beszegve az anyag. Ez apróságnak tűnhet, de tudni kell, hogy a kellően biztonságos, kényelmes és jó kötés egyik kulcsa a hordozókendő szegése. A szegéseknek minden egyes megkötésnél kitüntetett szerepük van: fontos, hogy a szegések mindig megfelelően feszesek legyenek - ez biztosítja, hogy a kendő hosszú távon is kényelmesen és jól tartson. Másfelől ha a kendő szegése keskeny, vékony, hiába kötjük meg jól az egyes pozíciókat, a kendő vághatja a hordozót és a babát is (főleg mikor már nagyobb súlyú a gyermek).

Szélessége:
A jó hordozókendő kb. 70 cm széles. Ezek a kendők kényelmesen használhatók nagyobb gyermekeknél is. A keskenyebb kendők esetén pl. csípőn és háton hordozásnál könnyebben előfordulhat, hogy kicsúszik a kendő a gyermek feneke alól, és ezzel kényelmetlenebbé válik a hordozás.

Hossza:
Az a jó hordozókendő, amely megfelelő hosszú épp annak, aki használja. Ez testalkattól függően átlagosan 440 vagy 480 cm lehet.
A hordozókendők hossza átlagosan 250-300 cm-től 520-580 cm-ig terjed. Mindenki megtalálhatja a megfelelőt. A szükséges kendő hossza a testalkaton kívül még a megkötni kívánt pozícióktól is függ. A várandósoknak ajánlott pocaktartó kötések, valamint a zsebes keresztezett elöl hordozós és körülkötött háti kötések igénylik a legtöbb anyagot. Rövidebb kendővel is lehet elöl, csípőn és háton is hordozni, egy hosszabb kendő azonban többféle pozícióra alkalmas. Ennek az az előnye, hogy lehet váltogatni a különböző kötésmódokat. Az egyes kötések ugyanis különbözőképp terhelik a hordozó hátát, csípőjét, vállát. Van, aki az egyiket találja kényelmesebbnek, van, aki a másikat. Abban is van különbség, hogy ki ezt, ki azt szereti jobban megkötni. Van, aki egyikben ügyesebb, mint a másikban és fordítva. Olyan is előfordul, hogy ha az egyik pozícióban elfárad a hátunk, átkötünk egy másikra, amellyel még vígan sokáig bírjuk a terhelést.
Ha pedig egy hosszú kendővel olyan kötést választunk, amelynél jócskán marad még anyagunk, azt megköthetjük a csípőnk körül úgy, hogy segítsen a terhelés elosztásában. Ez nagyobb gyerekeknél kifejezetten előnyös.
Kendővásárlásnál azt is figyelembe kell venni, hogy az apa szeretne-e hordozni. Ha igen, akkor érdemes az ő termetét is számításba venni, és ez alapján választani a kendő hosszát.
Végkövetkeztetésként: egy hosszabb kendőben alapvetően több lehetőség rejlik, mint egy rövidebben.
(A cikket beküldte: babahordozas)



Kicsi Laura baba története
Laura négy éves kicsi lány, aki imádja Mickey Egeret és Micimackót. Imádja a zenét, szereti az állatokat. Mindig vidám, tele élettel és csodákkal. 10 hónapos volt, amikor agydaganatot diagnosztizáltak nála. Azóta számos megpróbáltatáson van túl a kis család. »

"Anyának lenni szuper dolog" azaz a szülés utáni első pár hét tapasztalata
Kislány korunk óta készülünk az anyává válásra. Babáinkat babusgatjuk, tesó(i)nk fölött anyáskodunk, elérzékenyülünk, ha kisbabát látunk és nem álljuk meg, hogy meg ne dögönyöznénk... Elérkezik az idő, amikor vágyódásunkat kisbabánk megérkezése koronázza,... »




Minden jog fenntartva © 2024, www.anyalettem.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Kapcsolat: info (kukac) anyalettem.hu | WebMinute Kft.